Yerel Yerleştirme Tercih Robotu MEB tarafından açıklandı

LGS tercih döneminde 3 aşamalı tercih yapılıyor. Bu Tercihlerden ilki adrese dayılı olarak yapılan tercihtir. Adrese dayalı tercih yapılmadan LGS puanınız ne kadar yüksek olursa olsun Merkezi Tercih yapılamamaktadır. MEB öğrencilere ve velilere kolaylık olması açısından Yerel Yerleştirme Tercih Robotunu açıkladı. Tercih Robotuna ulaşmak için tıklayınız.

Bu alanda 5 tercih yapılıyor. İlk 3 okulu yeşil renk olan kendi kayıt alınınızdan seçiyorsunuz. Seçilebilecek okul türleri : Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi vardır. Bu alanda 3 tane renk var
1-Yeşil Renk: Kendi Kayıt Alanınızdaki okullar. İkamet adresine göre belirleniyor.
2-Mavi Renk: Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

3-Kırmızı Renk: “Diğer” ise öğrencinin ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içinde ve dışında bulunan okullardır.

Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılıyor?

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar, okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecekler. Öğrenciler aynı okul türünden en fazla 3 tane tercih edebilecekler. LGS puanının bu tercih aşamasında önemi bulunmamaktadır.

This Post Has One Comment

  1. Bu Kadar Bilgi

    Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın