Nakil İşlemlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Nakil İşlemleri için tercih başvuruları: 1.Nakil 10-14 Ağustos tarihleri tercih yapılacak sonuçlar 17 Ağustos’ta açıklanacak. 2.Nakil 17-21 Ağustos 2020 Saat 17:00 ye kadar yapılacak sonuçlar 21 Ağustos’ta açıklanacak.

Her Nakil döneminde , her okul türünden en fazla 3 okul tercih edilebilecek. Burada yerel yerleştirme ile yerleşen öğrenci merkezi sınavla alan okulları tercih edebilir. Aynı zamanda yerel yerleştirmeden 3 okul tercih edilebiliyor. Herhangi bir okula yerleştiyseniz yerel yerleştirme için tercih yapma zorunluluğu yok.Yerleştirme için tercih başvurusu yapmayan öğrenciler, nakil döneminde tercih yapabilir.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okula ilk yerleştirmede yerleşen öğrenciler veya merkezi sınavla yerleşen öğrenciler: Kayıt Alanından ve farklı tür tercih etme zorunlu değil. Fakat tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler , ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek şartıyla en fazla 3 okul tercih edebilirler. Aynı okul türünden ( Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ) en fazla 2 okul seçebilir.

Özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri de yapılacak.

Nakil tercihleri tercih edilecek olan okulun boş kontenjanına bakılmaksızın seçilebilir. Tercih edilen okulun kontenjanın boş olması gerekmiyor.
Nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş olur. Eğer yerleşmezse vazgeçmiş olmaz.

Mesleki Eğitim Merkezleri veya Açık Öğretim Kurumlarını tercih etme isteğe bağlı.

Nakil Döneminde Yerleşemeyen öğrenciler: İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihleri arasında komisyonca yerleştirilecek.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları: Açık Liseler ile mülakat ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların dışındaki okulların kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

 

 

Bir cevap yazın