2021 LGS tercihi ne zaman yapılacak? 2021 LGS sınav tercih tarihi açıklandı mı?

2021 LGS tercihleri, sınav bitiminin ardından araştırılan konulardan oluyor. Bu yıl düzenlenen LGS sınavına 1 milyon 200 bin aday başvuruda bulundu. Saat 09:30’da başlayan sınav 2 oturumdan oluşuyor. Sözel ve sayısal sorulardan oluşan teste toplamda 90 soru yöneltildi. LGS sınav tercih tarihi açıklandı mı? 2021 LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 

Liselere Geçiş Sistemi sınavı sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.

2021 LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS tercihleri henüz belli olmadı. Tercih işlemlerinin sınav sonuçlarının ardından açıklanması bekleniyor.

2020 LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILDI?

LGS tercih işlemi bireysel olarak https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmî ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir.

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

MEB, bu yıl merkezi sınavla öğrenci alan okullara yönelik tercih sayısını 5’ten 10’a çıkarttı. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Bir cevap yazın