2021 LGS Merkezi ve Yerel Tercihler Nasıl Yapılacak?

2021 Lgs tercih kılavuzu yayımlandı. “2021 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu” na göre lise tercihleri 5 Temmuz 2021 – 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında, öğrenci ve velisi tarafından e-okul üzerinden ya da herhangi ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecek. Tercihler yapıldıktan sonra geçerli olması için ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor. Yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacak. Tercihler açıklandıktan sonra öğrenciler için iki kez nakil dönemi olacak. Tercihte yerleşemeyen öğrenciler ise açık liseye kaydedilecek.

TERCİHLER DÜZELTİLEBİLECEK Mİ?

Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak. Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecek. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecek.

Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak. Tercihler için form veli tarafından imzalandıktan sonra tercihler sisteme okul müdürlüğünce girilecek. Onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek.

ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERE KAYIT EKRANI AÇILMAYACAK

Merkezî Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecektir. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için özel okul kayıt işlemleri, 30 Haziran-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılabilecektir. Yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacaktır. Özel öğretim kurumlarına kayıt (aday kayıt/ön kayıt) yaptıran öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecektir. Özel ortaöğretim kurumlarına kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, tercihte bulunamayacaklardır. Ayrıca, bu okullara kayıt (aday kayıt/ön kayıt ya da kesin kayıt) yaptırmadan önce tercih başvurusu yapmış olan öğrencilerin tercihleri, Bakanlık tarafından iptal edilecektir.

YEREL TERCİH YAPMAK ZORUNLU

LGS puanına sahip öğrenciler sadece sınavla öğrenci alan okulları tercih edemeyecek. Tüm öğrenciler önce yerel tercih yapacak, aksi halde sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okulların tercih ekranı bu öğrencilere açılmayacak.

MERKEZİ (SINAVLA) TERCİHLER VE YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK

LGS puanıyla öğrenci alan okullardan en fazla 10 okul tercih edilebilecek. Sınava girmeyenlere tercih ekranı açılmayacak.

LGS puanıyla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda öğrenciler yerleştirilecek.

LGS puanıyla öğrenci alan liselere yerleştirmelerde öğrencilerin puan eşitliği durumunda bu yıl devamsızlık kriteri kaldırıldığı için 6 kritere bakılacak. Bu kriterler sırasıyla: 

1.Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne.

2. 8’inci Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü.

3. 7’nci Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü.

4. 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne.

5-Tercih önceliğine.

6-Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana.

LGS puanıyla yerleşen öğrencilerin yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak.

YEREL TERCİHLER VE YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK

Yerel tercih tüm öğrenciler için zorunlu. Bu alanda 5 okul tercihi yapılıyor. İlk 3 okulu yeşil renk olan kendi kayıt alanınızdan seçiyorsunuz. Seçilebilecek okul türleri : Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi vardır. Bu alanda 3 tane renk var

1-Yeşil Renk: Kendi Kayıt Alanınızdaki okullar. İkamet adresine göre belirleniyor.

2-Mavi Renk: Öğrencinin ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

3-Kırmızı Renk: “Diğer” ise öğrencinin ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içinde ve dışında bulunan okullardır.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek.

Yerel Yerleştirmede eşitlik olursa,

Değerlendirmede eşitlik olması durumunda yerleştirme için 3 kritere bakılacak. Bunlar sırasıyla:

8’inci sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne

7’nci sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne

6’ncı sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.

YERLEŞTİRME TAKVİMİ

30 Haziran-16 Temmuz 2021: Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanması

5-16 Temmuz 2021: Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması

26 Temmuz 2021: Yerleştirme Sonuçlarının ve Boş Kontenjanların İlan Edilmesi

26-30 Temmuz 2021: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

2 Ağustos 2021: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı

2-6 Ağustos 2021: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması

9 Ağustos 2021: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı

9-13 Ağustos 2021: Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması

20 Ağustos 2021: İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanması

23-27 Ağustos 2021: Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması

31 Ağustos 2021: Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi

6 Eylül 2021: 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

Bir cevap yazın