You are currently viewing 2020 LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

2020 LGS Tercihleri Nasıl Yapılacak?

20 Haziran’da yapılan Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. LGS’ de 42 ilden 181 öğrenci tam puan aldı. Öğrencilerin yine en çok zorlandığı ders matematik oldu. 2020 LGS tercihleri ve yerleştirmeleri nasıl yapılacak?

2020 LGS TERCİHLERİ VE YERLEŞTİRMELERİ NASIL YAPILACAK?

Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecekler. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokulu müdürlüklerine onaylatılacak.

Özel okul tercih edecek öğrenciler işlemlerini 16-29 Temmuz 2020 diğer öğrenciler 20-29 Temmuz 2020 (Saat 17:00’ye kadar) tarihleri arasında yapacak.
LGS puanıyla tercih yapacak olan öğrenciler yerel tercih yapmak zorundalar. Yerel tercih yapmayan öğrenciler sınavla alan okulları tercih edemeyecekler. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara ön kayıt/kesin kayıt yaptıran öğrencilerin tercih ekranı açılmayacak. Ancak öğrenciler tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercih yapabilecekler. Tercih ile ilgili detalı bilgilerin bulunduğu TERCİH KILAVUZU yayımlandı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ayrıca tercih robotuna da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tercihin 1.Aşaması Yerel Tercih

İlk önce bu ekran açılacak. Bu alanda 5 tercih yapılıyor. İlk 3 okulu yeşil renk olan kendi kayıt alınınızdan seçiyorsunuz. Seçilebilecek okul türleri : Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi vardır. Bu alanda 3 tane renk var
1-Yeşil Renk: Kendi Kayıt Alanınızdaki okullar. İkamet adresine göre belirleniyor.
2-Mavi Renk: Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

3-Kırmızı Renk: “Diğer” ise öğrencinin ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içinde ve dışında bulunan okullardır.

Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılıyor?

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar, okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecekler. Öğrenciler aynı okul türünden en fazla 3 tane tercih edebilecekler. LGS puanının bu tercih aşamasında önemi bulunmamaktadır.

Kimler Daha Avantajlı?

Öğrenciler, ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanından okul tercih etmeleri durumunda, aynı okulu tercih eden Komşu Kayıt Alanındaki öğrencilerden; Komşu Kayıt Alanındaki öğrencilerde Diğer Kayıt Alanındaki öğrencilerden öncelikli yerleştirilecek. 
Yerleştirmede Okul Başarı Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecek. 
Yerleştirmede 8. sınıfta okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı az olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecek

Yerel Yerleştirmede Eşitlik Olursa

1-  8.sınıf yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne

2-  7.sınıf yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne

3-  6.sınıf yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılıyor.

2.Aşama Sınavla Öğrenci Alan Liselerin Tercihi

Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Özel Program ve Proje uygulayan eğitim kurumları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik programlarına LGS puanıyla yerleştirme yapılıyor.

Bu aşamada bu sene yapılan değişikle 5 olan tercih hakkı 10’a çıkarıldı. Öğrenciler 10 Tercih yapabilecekler.

Puan Eşitliği Olursa

1- Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne

2- 8.Sınıf Yıl sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne

3- 7.Sınıf Yıl sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne

4- 6..Sınıf Yıl sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne

5- 8.Sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına

6- Tercih önceliğine

7- Öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

3. Aşama Pansiyonlu Okullar

Pansiyonlu okullar için 3 tercih yapılabilecek. Pansiyonlu okulları tercih eden öğrenciler Yerel yerleştirmede herhangi bir okula yerleşemezse, okulun boş kalan pansiyon kontenjanını (erkek ve/veya kız) geçmeyecek şekilde, pansiyonlu okul tercihlerine yerleştirilecekler. Fakat yatılılık ilgili durumları MEB ‘e bağlı resmi okullarda yatılılık, bursluluk, sosyal yardımlar ve okul pansiyonları yönetmeliğinin yerleştirme ile ilgili hükümlerine göre değerlendirilecek.
Pansiyonlu okullar tercih ekranında yalnızca Diğer Kayıt Alanlarındaki pansiyonlu okullar yer alacaktır.

Sonuçlar 10 Ağustos 2020′ de açıklanacak.

Nakil İşlemleri

Nakil işlemleri bu sene 2 kez yapılacak. 1. Nakil işlemi 10-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak sonuçları 17 Ağustos’ ta açıklanacak, 2.Nakil işlemi 17-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak sonuçları 24 Ağustos’ ta açıklanacak.

2 Nakil işleminde de Merkezi sınavla (LGS) alan en fazla 3 okul, Yerel Yerleştirme ile alan en fazla 3 okul, Pansiyonlu okullardan 3 tanesi tercih edilebilecek.

Yerleşemeyen Öğrenciler

Sınavla ve yerel yerleştirme ile yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek. Tercih yapmayan veya  tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecek. Öğrenci açık lise istemiyorsa ya imam hatip ya da meslek liselerine , ekonomik imkanı olanlar özel okullara gidebilecek.

Yatılı Yerleştirme İşlemleri

Örgün resmî ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise İl/İlçe Yatılılık ve Bursluluk Komisyonlarına belgeleri ile birlikte 26-27 Ağustos 2020 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir. 

 Okul Yatılılık ve Bursluluk Komisyonlarınca yatılı olarak öğrenci yerleştirme işlemleri 28 Ağustos 2020 tarihine kadar tamamlanarak ilan edilecektir.  

Pansiyonlarda kalan boş kontenjanlar İl/İlçe Yatılılık ve Bursluluk Komisyonlarınca 26-27 Ağustos 2020 tarihlerinde alınan öğrenci müracaatları değerlendirilerek 31 Ağustos 2020 tarihinde yatılılığa yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır.

İOKBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları/öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne en geç 30 Eylül 2020 tarihi saat 17.00’ye kadar müracaat edeceklerdir. 

Bir cevap yazın